O nas     Aktualności     Komunikaty     Projekty     Dokumenty     Galeria     Kontakt    
  ≡  

Aktualności


2024-01-31

Spotkanie członków i wykład godz 13,00

W dniu 31 stycznia o godz. 13,00 spotkanie członków i komunikaty bieżące.
Po komunikatach wykład oficera Policji nt. bezpieczeństwa seniorów.
Zapraszamy


2024-01-31

Przyjmujemy zgłoszenia na kurs obsługi komputera - Stopień podstawowy

Przyjmujemy zgłoszenia na kurs obsługi komputera - Stopień podstawowy .

Przeszkolonych zostanie 36 osób w 3 grupach po 12 osób.

Zapisy w dniu 31 stycznia po spotkaniu o godz. 13,00

Zajęcia odbędą się w Zespole Szkól Nr 5 przy ul Startowej nr 9 w terminach:

Grupa I – Terminy 12,13 i 16.02.2024 godz. 15,30 - prowadząca Pani Joanna Siara, sala 504
Grupa II – Terminy 19,20 i 22.02.2024 godz. 16,00 - - prowadząca Pani Agnieszka Spigarska-Linde, sala 504
Grupa III – Terminy 26.27 i 29.02.2024 - prowadzący Pan Damian Rosenberg, w następujących godzinach:

26.02, godzina 17:00, sala 306 . 27.02, godzina 16:00, sala 306 . 29.02, godzina 16:00, sala 306


2024-01-24

Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków z wyborami uzupełniającymi.

Zarząd Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego zwołuje na dzień 24.01.2024 roku o godz. 13,00 Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków z wyborami uzupełniającymi skład Zarządu.
Obecność członków Stowarzyszenia obowiązkowa.
Projekt Statutu Stowarzyszenia jest opublikowany na stronie www w zakładce Dokumenty[b/].
Uwagi do Projektu Statutu prosimy zgłaszać na piśmie do Zarządu Stowarzyszenia w terminie do 17 stycznia 2024 r.
Materiały sprawozdawcze merytoryczne i finansowe zostaną opublikowane w dniu 10.01.2024 r.


2024-01-21

Karta Praw Babć i Dziadków - ku przemyśleniom młodego pokolenia

Karta Praw Babć i Dziadków

1. Dziadkowie mogą, ale nie muszą pomagać dzieciom przy wychowaniu wnuków.

Mają prawo do własnego życia, pasji, rozwoju, kształcenia się, do spędzania wolnego czasu tak, jak tego sobie życzą.
Nie wolno wymagać od nich, aby rezygnowali ze spotkań z przyjaciółmi, podróży. Mają prawo robić to, co lubią, nie poświęcać się, nie rezygnować z przyjemności. Spełnieni, szczęśliwi dziadkowie to wspaniałe towarzystwo. A od sfrustrowanej, wiecznie narzekającej babci, wnuczka przejmie złe nawyki. Dziadkowie swoje zobowiązania rodzicielskie wypełnili, wychowując swoje dzieci. Zapewniając im miłość, opiekę, wykształcenie. Nawet jeśli nie pracują, nie oznacza to, że cały swój wolny czas muszą poświęcić wnukom.

2 Dziadkowie mają prawo odmówić opieki nad wnukami.

I nie tracą przez to prawa do miłości i opieki ze strony własnych dzieci. Na to już zapracowali, zajmując się nimi przez kilkadziesiąt lat. Ani dziadkowie, ani ich dzieci nie powinni łączyć tych dwóch zobowiązań. Każde inne postępowanie sprawia wrażenie szantażu.

3 Dziadkowie oraz rodzice wspólnie i precyzyjnie ustalają zasady pomocy przy wnukach.

Ile dni w tygodniu i przez ile godzin mogą opiekować się wnukami. Na ile pozwoli im wiek i stan zdrowia. Na czym ta opieka ma polegać. Czy dziadkowie mają tylko zajmować się wnukami, czy też przygotowywać im posiłki, czy nawet gotować dla całej rodziny
i prowadzić dom (np. sprzątać czy robić zakupy). Zauważaj to, co robią dziadkowie. Nigdy nie jest za dużo pochwał i wyrazów wdzięczności.

4 Dziadkowie nie są tanią siłą roboczą.

Nie może być tak, że rodziców stać na samochód, plazmę i wycieczki zagraniczne, a tłumaczą, że nie mają pieniędzy na nianię, więc to dziadkowie muszą zająć się wnukami.

5 Dziadkowie nie mogą ponosić kosztów opieki nad wnukami.

Rodzina musi ustalić, kto płaci za utrzymanie dziecka, gdy przebywa ono u dziadków. Nie może być tak, że z niskich emerytur płacą za jedzenie, dodatkowe zajęcia czy transport dziecka. Dziadkowie mogą pomagać finansowo swoim dzieciom, ale nie jest to ich obowiązkiem. Rodzice powinni zaproponować zwrot kosztów opieki nad dzieckiem. Albo zrewanżować się wartościowym prezentem, np. sfinansować remont łazienki czy kuchni, wymianę pralki, lodówki lub wyjazd na wycieczkę bądź wczasy.

6 Dziadkowie, zwłaszcza gdy rezygnują z pracy zarobkowej, by zajmować się wnukami, mają prawo do zapłaty.
Jej wysokość powinna być ustalona po otwartej rozmowie. Ta sprawa musi być jasno postawiona od początku, żeby uniknąć kłopotliwych sytuacji. Mimo że dziadkowie decydują się przyjmować pieniądze za opiekę nad wnukami, nie muszą wykonywać każdego polecenia swoich dzieci. Nawet wtedy nie są bowiem pracobiorcami.

7 Opieka nad wnukami nie może wywracać do góry nogami życia dziadków.
Jeśli babcia ogląda codziennie swój ulubiony serial czy pójść na zajęcia w UTW , to ma do tego prawo, nawet jeżeli córka uważa to za stratę czasu i nie chce, żeby jej dziecko też go oglądało.
Jeśli jednak dziadek pali papierosy, to córka ma prawo prosić ojca, żeby nie palił przy wnukach. Ale nie może żądać, żeby rzucił palenie.

8 Dziadkowie mają prawo rozpieszczać wnuki.
To ich święte prawo. Nie oni bowiem odpowiadają za wychowanie najmłodszych. Nie muszą robić tego, co rodzice, czyli ustalać zasad, podejmować trudnych decyzji, stawiać wymagania i je egzekwować. To rodzice dbają o wartości materialne i wychowanie dzieci. Dziadkowie powinni dawać wnukom najwięcej ciepła, miłości, akceptacji i bezpieczeństwa.

9 Dziadkowie mogą radzić rodzicom, jak wychowywać dzieci, ale nie wolno im dyktować zasad wychowawczych.
Nawet jeśli nie podobają im się te, które stosują rodzice. To oni odpowiadają za dzieci i ustalają zasady, według których chcą je wychowywać. Dziadkowie zawsze muszą brać pod uwagę oczekiwania i opinie rodziców. Powinni wiedzieć, że jeśli będą lekceważyć zdanie rodziców, ci mogą ograniczyć ich kontakt z wnukami.

10 Dziadkowie muszą uwzględniać zasady nowoczesnej diety i dbania o zdrowie dzieci.
Nie przegrzewać ich, nie przekarmiać i nie zabraniać ruchu na świeżym powietrzu. To szczególnie ważne, bo zasady zdrowego życia szybko się zmieniają, a dziadkowie nie zawsze za nimi nadążają. Jeśli nie chcą słuchać swoich dzieci, warto, by te wsparły się opinią lekarzy, specjalistów.

11 Dziadkom nie wolno bić czy karać klapsem dzieci, nawet jeśli w ich młodości takie metody wychowawcze były uważane za dobre.
To nie znaczy, że mają w ogóle nie karać wnuków. Zawsze jednak te kary powinny być wcześniej uzgodnione z rodzicami i nie być bardziej drastyczne od tych stosowanych przez rodziców. Wychowując dzieci, nie wolno bowiem odraczać kar ani tym bardziej straszyć maluchy rodzicami. Jeżeli dziadkowie nie dają sobie rady z krnąbrnymi wnukami, lepiej, żeby ograniczyli swoją opiekę do niezbędnego minimum.


12 Dziadkowie mają prawo znać opinię swoich dzieci, jak oceniają one ich opiekę nad wnukami.
Potrzebne są częste szczere rozmowy o tym, co się zdarzyło, jakie były trudności i kłopoty. Sprawiedliwe, przemyślane uwagi krytyczne oraz słowa uznania zapewnią dobre relacje między dziadkami - dziećmi -wnukami. Nie może być tak, że rodzice na prawo i lewo obgadują dziadków, a nie potrafią im powiedzieć w oczy, z czego są niezadowoleni, czego nie akceptują, jakie są ich oczekiwania.

13 Dziadkowie nigdy nie krytykują swoich dzieci przy wnukach.
Rodzicom też nie wolno źle mówić o dziadkach przy swoich dzieciach. Wzajemne pretensje dorośli powinni spokojnie i rzeczowo przekazywać sobie w cztery oczy.
Możemy się ze sobą nie zgadzać, ale musimy się nawzajem szanować. Tego nauczmy następne pokolenie.


14 Dziadkowie nie mogą być przeciążani obowiązkami związanymi z opieką nad wnukami.

Mają obowiązek dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Muszą mieć czas na zrobienie badań, odpoczynek, relaks, nawet na "zwolnienia lekarskie". Tylko kiedy będą wypoczęci, opieka nad wnukami będzie im sprawiała radość i dodawała chęci do życia.

15 Dziadkowie nie mogą dać się zamknąć w domu z wnukami.
Babcia, która wyłącznie gotuje pomidorową, i dziadek, który tylko chodzi do kiosku po papierosy, nie będą autorytetem dla swoich wnuków. Ale też nie może byc tak że to na ich głowy spada utrzymanie i wychowanie wnuków.

16 Rozwód rodziców nie jest rozwodem między wnukami i dziadkami.
Dziadkowie zachowują prawo do opieki i kontaktów z wnukami. Są one tak samo ważne dla najmłodszego i najstarszego pokolenia. Sprzyjają rozwojowi emocjonalnemu i zachowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny. Dają poczucie trwałości i bezpieczeństwa. Podobnie wyjazd za granicę rodziców nie jest powodem, by zerwać kontakty między wnukami i dziadkami. Rodzice powinni robić wszystko, by je podtrzymywać

17 Dziadkowie mają prawo wiedzieć, dlaczego dzieci chcą, żeby to oni zajmowali się wnukami.
Usłyszeć od swoich dzieci, że te im ufają, że zależy im na przekazaniu wartości i rodzinnych tradycji. Powinni być doceniani za to co robią dla wnuków.Powyższe zasady zostały opracowane przez wybitnych prawników po uzyskaniu opinii babć i dziadków.


2024-01-17

Spotkanie Członków oraz wykład z zakresu prawa spadkowego. Zapraszamy

W dniu 17 stycznia o godz. 13,00 odbędzie się cykliczne spotkanie członków. Po Komunikatach bieżących ok godz. 13,20 zapraszamy na wykład mgr Magdaleny Groszewskiej pt: "Wybrane zagadnienia z zakresu prawa spadkowego i Jak sporządzić testament pisemny"


2024-01-16  

Biuletyn Nr 4 w załaczniku

Zapraszamy do Czytania Biuletynu Nr 4 Stowarzyszenia

strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Prezes: Antoni Furtak 605-202-111

Wiceprezes: Wiesław Baran 511 918 483

Sekretarz: Alicja Gardzielewska 501-179-046

Skarbnik: Brygida Kowalczuk 509-444-043

Członek Zarządu: Bogusława Zalewska 606-611-055

Członek Zarządu: Głobińska - Czupryńska Małgorzata 608-796-025

Członek Zarządu: Sobczyk Alicja 881-030-870


Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Aktywny Senior"

ul. Pilotów 3
80-460 - Gdańsk

zarzad@aktywnysenior.org

NIP: 5842778866
Nr. konta mBank: 90 1140 2004 0000 3502 8141 5189Gości ogółem: 948297 Gości on-line: 4

Design i wykonanie Madex Projekt - projektowanie stron www